Redukcja zapylenia w hutach

Firma WLP od lat była zaangażowana w projektowanie i wytwarzanie technologii i zastosowań, które mogą przyczynić się do rozwiązania problemów związanych z niwelowaniem drobnego pyłu i odorów w dziedzinach przemysłowych, które często podlegają poszanowaniu przepisów dotyczących kontroli zapachów i emisji drobnych pyłów uwalnianych do atmosfery.

 

W ostatnich dziesięcioleciach znaczna część produkcji stali pochodzi z topienia złomu żelaznego w hutach. Standardowy zakład EAF wytwarza średnio 13 kilogramów pyłu na każdą tonę wyprodukowanej stali; biorąc pod uwagę fakt, że w 2010 roku produkcja stali w piecu elektrycznym wyniosła około 410 milionów ton stali na całym świecie szacuje się, że może zostać wyemitowanych ponad 5 milionów ton pyłu. Pył powstały w wyniku syntezy jest klasyfikowany jako odpady specjalne, które zazwyczaj trafiają na składowiska.

Redukcja emisji związanych z produkcją stali w elektrycznym piecu łukowym (EAF) to problem, który WLP napotyka i rozwiązuje od ponad 10 lat w wielu zastosowaniach, takich jak niwelacja drobnego pyłu w miejscach składowania surowców, obniżanie temperatury lub schładzanie koksu, schładzanie ciągłego odlewania, walcowanie na zimno i gorąco, oraz schładzanie rolek.

Głównymi produktami ubocznymi tej produkcji jest drobny pył, który jest najpierw odsysany, a następnie składowany w specjalnych silosach i żużlu. Takie produkty uboczne można tak czy inaczej przetwarzać w celu zmniejszenia wpływu na środowisko spowodowanego ich usuwaniem i w ten sposób można wydobyć inny surowiec i wykorzystać go w nowych procesach przemysłowych.

Systemy WLP minimalizują emisję drobnego pyłu podczas składowania i przeładunku oraz znacząco redukują jego ilość podczas wszystkich operacji powodujących powstawanie pyłu oraz podczas ruchu na budowie.

Również żużel można usuwać przy mniejszych kosztach, jeśli zostanie odpowiednio potraktowany.

Podczas gorącego składowania w parkach żużle wydzielają znaczną ilość drobnego pyłu, który ze względu na bardzo wysoką temperaturę charakteryzuje się dużą prędkością ulatniania się.

Systemy WLP pozwalają na znaczne zmniejszenie ilości uwalnianego drobnego pyłu dzięki zastosowanej technologii, która przyczynia się do szybkiego obniżenia temperatury żużlu i w konsekwencji do zmniejszenia prędkości ulatniania się samego pyłu. Ale nie tylko. Silne parowanie prowadzi również do zmniejszenia średniego wymiaru żużlu, zwiększając jego wartość, ponieważ jest mniej procesów, które należy przeprowadzić na żużlu zimnym w celu uzyskania odpowiedniej wielkości handlowej.

Zastosowanie systemów WLP na pryzmie żużlu zmniejsza również zużycie maszyn używanych do jego przeładunku, ponieważ średnia temperatura spada. Systemy WLP mogą z powodzeniem być wykorzystywane również podczas zrzutu żużlu z kadzi, zmniejszając ilość uwalnianego pyłu przed dotarciem do króćca ssawnego filtra, zapewniając niezaprzeczalną zaletę znacznego ograniczenia zużycia worków filtracyjnych, a co za tym idzie wydłużenia czasu między czynnościami konserwacyjnymi a wymianą filtra.

Dzięki know-how i zespołowi techników WLP może również zaoferować projektowanie całkowicie zautomatyzowanych instalacji w celu zakończenia cyklu produkcyjnego systemami tłumienia. Oprogramowanie WERPICO zostało opracowane przez WLP i może być zintegrowane z systemami SCADA, które mogą być obecne w hucie, zapewniając bardzo efektywne wykorzystanie systemów przeciwpyłowych.