Redukcja zapylenia w kamieniołomach i kopalniach

Przeładunek surowców sypkich, a także produkcja materiałów, które muszą być redukowane do różnych rozmiarów zgodnie z planowanymi zastosowaniami, uwalnia ogromne ilości pyłu ze względu na rodzaj prowadzonej obróbki. Zastosowanie systemów zamgławiających zmniejsza lub eliminuje problem emisji pyłów. Tradycyjne systemy wysokociśnieniowe, składające się z kombinacji pomp wytwarzających ciśnienie wyższe niż 40 bar i dysz o bardzo małej średnicy, mają tę zaletę, że osiągają świetne wyniki, ale z drugiej strony mają tę wadę, że nie są w stanie działać na duże odległości i że wymagają częstszej konserwacji, aby uniknąć zablokowania dysz rozpylających.

 

Dzięki zastosowanej technologii, której siłą jest połączenie niskiego ciśnienia wody (systemy zaczynają działać wydajnie już przy ciśnieniu zaledwie 10 bar) z kanałowym przepływem powietrza, systemy WLP wytwarzają wysokie stężenie małych rozpylonych kropel, które mogą wchłonąć i zniwelować PM10 lub mniejsze cząstki pyłu, nawet w znacznej odległości od punktu emisji. Efektem jest wzrost całkowitej wydajności systemu oraz niskie zużycie energii i wody na każdą jednostkę obrabianej powierzchni.

 

Systemy przeciwpyłowe WLP mogą być stosowane w kamieniołomach, w kopalniach, na urządzeniach kruszących, w bliskim sąsiedztwie punktów opadania materiału na przenośnikach taśmowych, w miejscu załadunku samochodów ciężarowych i rozładunku lejów samowyładowczych, a także do redukcji pyłu uwalnianego w cementowniach, w składowiskach minerałów, kamieni, węgla i w zakładach recyklingu i przeróbki kruszyw.

 

Urządzenia do rozpylania mgły umieszczane są w pobliżu miejsc swobodnego opadania materiału lub w punktach rozładunkowych, zapewniając nie tylko redukcję pyłu tam, gdzie jest uwalniany, ale także w miejscach obsługi, gdzie pył opada pod wpływem strumienia powietrza.