Chłodzenie w rolnictwie

Powszechnie wiadomo, że zmiany klimatyczne prowadzą do zjawiska ocieplenia, które powoduje znaczny wzrost temperatur. W rolnictwie i w przemyśle wiąże się to ze zmniejszeniem produkcji we wszystkich przypadkach, w których temperatura jest kluczowym czynnikiem procesu produkcji.

 

Na przykład w hodowli krów, gdy temperatury przekraczają dolną lub górną granicę strefy komfortu, krowy mleczne zmuszone są do stosowania szeregu mechanizmów fizjologicznych, mających na celu przeciwstawienia hipotermii (obniżenie temperatury ciała) lub hipertermii (wzrost temperatura ciała). W związku z naturą własnego metabolizmu, krowy mleczne wytwarzają ogromne ilości ciepła, dlatego oczywiste jest, że narażenie na bardzo wysokie temperatury stanowi najbardziej krytyczne warunki klimatyczne dla wydajności produkcyjnej i dobrostanu krów.

 

Dzięki zastosowanej technologii, której siłą jest połączenie niskiego ciśnienia wody (systemy zaczynają pracować wydajnie już przy ciśnieniu zaledwie 10 bar) z kanałowym przepływem powietrza, systemy WLP wytwarzają duże stężenie mikroskopijnych kropelek, które mogą obniżać temperaturę w wybranych obszarach poprzez parowanie, a zatem przez fizyczną zasadę utajonego ciepła parowania.